21. Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Zapraszamy na 21. edycję Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej (9 czerwca – 2 lipca 2017) -  czas spotkań z wspaniałą muzyką i znakomitymi artystami. Zainaugurujemy go premierą „Opowieści Hoffmanna” Jacquesa Offenbacha (9 czerwca). To opowieść o trzech nieszczęśliwych miłosnych tęsknotach poety, które uosabiają trzy niezwykłe kobiety. Najtrwalszym uczuciem, które nie przynosi rozczarowań okazuje się jednak miłość do Muzy - Sztuki. Spektakl przygotowuje  Michał Znaniecki, jeden z najgłośniejszych współczesnych reżyserów operowych, który jest również autorem kostiumów. Dla naszego teatru zrealizował wiele cieszących się sukcesem przedstawień m.in.  „Don Giovanniego”, „Eugeniusza Oniegina” czy „Króla Rogera”. Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk, scenografię przygotowuje Luigi Scoglio, a choreografię Diana Theocharidis. W partii Hoffmanna usłyszymy Tomasza Kuka i Dominika Sutowicza, a Olimpii, Antoniny, Giulietty oraz Stelli Katarzynę Oleś-Blacha i Marcelinę Beucher. Postaci Muzy i Niclausse  kreować będą Monika Korybalska i Iryna Zhytynska, Lindorfa, Coppeliusa, Doktora Miracle, Dapertutta - Mariusz Godlewski i Grzegorz Szostak, a jako Andrès, Cochenille, Frantz, Piticchinaccio wystąpią Adam Sobierajski, Janusz Ratajczak i Krzysztof Kozarek.  Orkiestrę, Chór i Balet Opery Krakowskiej poprowadzi Tomasz Tokarczyk. Kolejne spektakle odbędą się 10, 11, 13 czerwca.

Przez ostatnie miesiące prezentowaliśmy cieszący się uznaniem publiczności i krytyków cykl koncertów „Pieśń – Teatr Słowa”, którego kierownikiem artystycznym jest Katarzyna Oleś-Blacha, solistka naszej sceny. Podczas Letniego Festiwalu zaprosimy Państwa na „Koncert finałowy” (16 czerwca) w którym zaśpiewają: Monika Korybalska, Katarzyna Oleś-Blacha, Andrzej Lampert i Mariusz Godlewski. Śpiewakom towarzyszyć będą: Olga Tsymbaluk (fortepian), Jacek Kopiec (akordeon), Krzysztof Cyran (gitara) oraz  Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Usłyszymy m.in. „Pieśni biblijne” A.  Dvořaka, „Pieśni księżniczki z baśni” K. Szymanowskiego, a także utwory S. Rachmaninowa,  R. Straussa czy A. Wertyńskiego.

Podczas Festiwalu tradycyjnie opuścimy gmach Opery Krakowskiej, by „delektować się” muzyką i tańcem na najpiękniejszym polskim dziedzińcu zamkowym. W tegorocznym koncercie „Arie Oper Świata” (25 czerwca)  wystąpią zaproszeni goście: Ewa Hornyáková i  Daniel Čapkovič¬, soliści Teatru Narodowego w Bratysławie. Jest to kolejna wymiana artystycznych doświadczeń i współpraca bratysławskiej i krakowskiej sceny operowej. W koncercie wystąpią również soliści Opery Krakowskiej: Katarzyna Oleś-Blacha, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert i  Wołodymyr Pańkiw.  Towarzyszyć im będzie Orkiestra i Chór Opery Krakowskiej pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka. W bogatym repertuarze znajdą się arie i duety z repertuaru słowacko-czeskich kompozytorów takich jak: Antoni Dvořák, Leoš Janáček,  Bedřich Smetana oraz cytaty i fragmenty chóralne m.in. z „Cyganerii”, „Toski” i „Turandot” Giacomo Pucciniego, „Traviaty”, „Nabucco” i „Nieszporów sycylijskich” Giuseppe Verdiego, „Normy” Vicenzo Belliniego czy „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego. 

Już po raz ósmy zapraszamy na  galę baletową „Grand pas…!”. 29 czerwca na Dziedzińcu Arkadowym Zamku na Wawelu wystąpią znakomici polscy i zagraniczni artyści. Zatańczą światowego formatu tancerze z Moskwy (Ekaterina Krysanova i Vladislav Lantratov), a także soliści baletu z teatrów z Bratysławy, Koszyc, Wilna i Krakowa. Ważnym punktem wieczoru będzie wykonanie przez Polski Balet Narodowy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej słynnego „Bolera” do muzyki Ravela w choreografii Krzysztofa Pastora. Prezentacja „Bolera” w Warszawie odniosła ogromny sukces, dlatego spodziewamy się, że zachwyci on także krakowską publiczność. Krakowska gala baletowa jest wielkim świętem baletu zarówno dla widzów, jak i samych artystów. To wyjątkowe spotkanie środowiska baletowego i jedyna w swoim rodzaju sposobność, by wymienić doświadczenia i wspólnie przeżywać piękno tańca. Dla jego miłośników Opera Krakowska przygotowała jeszcze jedną propozycję  - spektakl baletowy „Dwie Historie - jeden Taniec” (18 i 19 czerwca)  – odważne, niecodzienne i oryginalne przedstawienie, któremu rytm nadaje muzyka jazzowa. W spektaklu z muzyką zagraną na żywo przez Piotra Orzechowskiego (fortepian) i Krzysztofa Ścierańskiego (gitara basowa) zatańczy Zespół Baletu Opery Krakowskiej.

W przestrzeni wawelskiego dziedzińca zabrzmi także słynna habanera, seguidilla i toast torreadora -  27 czerwca zapraszamy  na operę „Carmen” Georgesa Bizeta w reżyserii Laco Adamika. W tytułowej partii wystąpi Monika Ledzion-Porczyńska, jako Don José Paweł Skałuba,a w roli Micaëli Wioletta Chodowicz. 

Nasz teatr po raz kolejny podejmuje współpracę z Akademią Muzyczną w Krakowie. Na naszej scenie już kilkukrotnie prezentowali się studenci krakowskiej uczelni. Tym razem „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki” (21 czerwca) będzie spektaklem dyplomowym młodego dyrygenta – Joachima Kołpanowicza, który w tym sezonie poprowadził m.in. „Barona cygańskiego”. Spektakl zostanie powtórzony 23 czerwca, w Parku przy Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebini. Na zakończenie Festiwalu wystawimy „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego w reżyserii Jerzego Stuhra (30 czerwca i  2 lipca).

Tradycyjnie, jak co roku, nasz teatr bierze udział w Krakowskiej Nocy Teatrów, który organizowany jest przez Gminę Miejską Kraków. Jest to wydarzenie, które przyciąga tysiące miłośników kultury w okolice teatralnych scen. W ramach tej Nocy, 17 czerwca zaprosimy widzów na koncert pt. „Księżyc zamyślony, gwiazdy dalekie” na repertuar którego złożą się pieśni rosyjskie, które zaprezentowaliśmy również w ramach cyklu „Pieśń - Teatr Słowa” w Kopalni Soli Wieliczka.  


Informujemy, że w razie niekorzystnych warunków pogodowych koncert „Arie Oper Świata” (25 czerwca 2017), spektakl „Carmen” (27 czerwca 2017) oraz gala baletowa „Grand pas…!” (29 czerwca 2017) zostaną przeniesione z Dziedzińca Arkadowego Zamku Królewskiego na Wawelu na Dużą Scenę Opery Krakowskiej.

Informację o ewentualnej zmianie miejsca prezentacji koncertu i gali zamieścimy na stronie internetowej Opery Krakowskiej odpowiednio w dniach 25 i 29 czerwca br. do godz. 14.00, natomiast w przypadku spektaklu „Carmen” informację o ewentualnej zmianie miejsca opublikujemy na stronie w dniu 27 czerwca br. do godz. 10.00. Powyższe komunikaty będą również dostępne pod numerem telefonu 12 296 62 62 (63) oraz na 2 godziny przed wydarzeniem w miejscu jego prezentacji.

Bilety w sektorach A i B (I i II miejsca), w sektorach A1 i B1 (III miejsca) gwarantują przeniesienie na Dużą Scenę, natomiast sektory A2, B2 nie podlegają przeniesieniu na Dużą Scenę – w tym przypadku Kasa Opery będzie zwracała należność za bilety.

Wejście na widownię Dziedzińca Arkadowego na Wawelu będzie możliwe na pół godziny przed rozpoczęciem wydarzenia przez Bramę Senatorską - od ul. Bernardyńskiej oraz przez Bramę Herbową – od ul. Podzamcze. Istnieje możliwość nabycia biletów (w przypadku wolnych miejsc) przed wydarzeniem w Kasie Biletowej, znajdującej się przy Bramie Senatorskiej (od ul. Bernardyńskiej).

Przypominamy, że w trakcie wydarzeń plenerowych,  jeżeli zaszłaby taka konieczność, nie należy korzystać z parasoli.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego