A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Młodzi adepci baletu - pokaz Studia Baletowego Opery Krakowskiej

22 i 23 maja w naszym teatrze odbyły się doroczne pokazy pracy uczniów i pedagogów Studia Baletowego zatytułowane „Balet to My!”. Spektakle te na stałe wpisały się do repertuaru Opery i rok rocznie goszczą na naszej scenie. Kierownictwo artystyczne nad pokazami objęła Magdalena Malska, kierownik Studia Baletowego, a konferansjerem była absolwentka Studia Alicja Kapusta. Tegoroczny spektakl składał się z trzech tematycznych części, podczas których zaprezentowano układy z zakresu tańca klasycznego, ludowego, historycznego, współczesnego i charakterystycznego. 

W części pierwszej zobaczyliśmy dokonania wszystkich klas Studia w zakresie tańca klasycznego, ludowego i charakterystycznego. Szczególną uwagę zwrócił taniec „Kaprys” do muzyki F. Chopina, do którego choreografię przygotowała Karolina Kuliga, a wykonały uczennice VII klasy: Marta Wawrzonek i Natalia Drochlińska. Taniec ten zdobył nagrodę ZASP za wybitne osiągnięcia w dziedzinie tańca podczas krajowych eliminacji do Światowego Konkursu Tanecznego dla Niepublicznych Szkół Baletowych i Zespołów Dance World Cup 2017.

W drugiej części pokazane zostały układy tańca współczesnego m.in. choreografie własne uczennic Studia, które przygotowane zostały na I Konkurs Choreograficzny Studia Baletowego oraz na Światowy Konkurs Taneczny dla Niepublicznych Szkół Baletowych i Zespołów Dance World Cup 2017. 

Motywem przewodnim trzeciej części pokazu, w związku z obchodzonym rokiem kultury i twórczości francuskiej w Krakowie, był Paryż. Baletowa opowieść „Pod dachami Paryża” zabrała nas w podróż do francuskiej stolicy pokazując jej uroki, obyczaje i rozrywki. Nie zabrakło w niej wielu miejsc i zdarzeń  nieodłącznie kojarzonych z Paryżem, które pozwoliły poczuć klimat tej europejskiej metropolii.

W choreografiach Katarzyny Borstyn, Violetty Maciejewskiej, Magdaleny Malskiej, Kingi Kużdżał, Karoliny Kuligi, Justyny Rybarz, Ewy Nowak, Anastasiyi Krasouskaya, Jacka Szydłowskiego zatańczyli uczniowie klas: O1, O2, Wstępnej, I a, II, III, VI, VII, IX i Dyplomowej.