A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Opera Krakowska na 17. Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari

W Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu po raz 17. odbywa się Międzynarodowy Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Podczas przesłuchań zaprezentuje się około 80 młodych artystów z 17 krajów, w tym tak odległych miejsc jak: Chiny, Kazachstan czy afrykańskie Suazi. Prestiżowy konkurs ma na celu ułatwić młodym śpiewakom karierę. Przesłuchania rozpoczęły się 14 maja i po raz pierwszy można je oglądać na żywo na stronie internetowej Festiwalu (www.adasari.pl). 19 maja po przesłuchaniach (rozpoczęcie o godz. 18.00) nastąpi rozstrzygnięcie Konkursu. Tego dnia, jak też podczas „Koncertu finałowego” (20 maja, godz. 19.00) wystąpi Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej. 

Od wielu lat nasz teatr bierze udział zarówno w Festiwalu, jak i w Konkursie. Wśród laureatów poprzednich edycji obok solistów naszej sceny: Andrzeja Lamperta i Tomasza Kuka są takie osoby jak: Aleksandra Kucharska-Szefler, Zofia Kilanowicz, Urszula Kryger, Hanna Elizabeth, Armando Puklavec czy Piotr Beczała. W tym roku jury konkursu, w którym honorową przewodniczącą jest prof. Helena Łazarska po raz kolejny wyłoni laureatów w dwóch kategoriach: głosy żeńskie oraz  głosy męskie. 

Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari zapoczątkowany został w 1985 roku z inicjatywy ówczesnego kierownika Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Heleny Łazarskiej. Obecnie funkcje dyrektora artystycznego i przewodniczącego jury pełni nominowana przez nią śpiewaczka Małgorzata Walewska. Dyrektorem organizacyjnym Festiwalu od początku jego istnienia jest Antoni Malczak.