A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Pierwszy koncert z cyklu „PIEŚŃ – TEATR SŁOWA”!

W sobotni wieczór (10.12.2016) zainaugurowaliśmy nowy cykl koncertów pt. „PIEŚŃ – TEATR SŁOWA”, prezentujący różnorodność gatunku pieśni, od niemieckiej lied poprzez francuską chanson i rosyjski romans, aż po polską balladę czy dumkę. Kierownikiem artystycznym projektu jest solistka  naszej Opery, pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie Katarzyna Oleś-Blacha. 

Pierwszy koncert  cyklu, zatytułowany „W kręgu słowiańskiej liryki wokalnej”, prezentował pieśni skomponowane przez Stanisława Moniuszkę, Ignacego Jana Paderewskiego, Sergiusza Rachmaninowa, Piotra Czajkowskiego, Antonína Dvořáka, Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza. Usłyszeliśmy je w interpretacji Katarzyny Oleś-Blacha, Iwony Sochy, Tomasz Kuka i Adama Szerszenia. Pieśni przeplatane były recytacjami Anny Polony, co podkreśliło  piękno i rolę  słowa, tak ważnego dla tego gatunku.  Wykonawcom towarzyszyli Mariola Cieniawa na fortepianie i Paweł Wójtowicz  na skrzypcach. 

W drugiej części koncertu usłyszeliśmy pieśni Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza opracowane przez Tomasza Chmiela na orkiestrę. Soliści wykonali je z towarzyszeniem Krakowskiej Młodej Filharmonii. Obie części koncertu – pierwsza, uteatralizowana, liryczno-poetycka w charakterze i druga, symfoniczna, przez co głośniejsza i bardziej dynamiczna, ukazały nie tylko piękno utworów, różnorodność ich interpretacji, ale również całą gamę emocji, jakie potrafią one budzić, co zresztą świetnie oddawała  widownia sobotniego wieczoru.

Dodajmy jeszcze, że gospodarzem koncertu była prof. Małgorzata Janicka-Słysz, która  w znakomitych słowach przygotowywała słuchaczy do odbioru pieśni. Nad stroną artystyczną  czuwali natomiast reżyser Laco Adamik i scenograf Barbara Kędzierska.

Na kolejne odsłony „TEATRU SŁOWA” zabierzemy Państwa do Kopalni Soli w Wieliczce (19 lutego, 12 marca i 23 kwietnia 2017), gdzie w scenerii Komory Jana Haluszki rozbrzmiewać będą arcydzieła twórców pieśni francuskiej oraz hiszpańskiej, następnie rosyjskiej i wreszcie niemieckiej. Serię spotkań publiczności z muzyką i poezją zwieńczy wyjątkowy koncert z udziałem światowej sławy artystki i gwiazdy największych scen operowych maestry Ewy Podleś (16 czerwca 2017, gmach Opery).