A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Pieśń i romans rosyjski w wielickiej Kopalni

Za nami kolejny koncert z cyklu „PIEŚŃ – TEATR SŁOWA”. W niedzielę 12 marca w Komorze Haluszki w Kopalni Soli „Wieliczka” widzowie wysłuchali pieśni i romansów rosyjskich w wykonaniu Iwony Sochy, Moniki Korybalskiej, Karin Wiktor-Kałuckiej, Andrzeja Lamperta, Wołodymyra Pańkiwa, którym towarzyszyła Olga Tsymbaluk (fortepian) i Jacek Kopiec (akordeon). Gospodarzem wieczoru była dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz.

W repertuarze znalazły się utwory Siergieja Rachmaninowa, Modesta Musorgskiego, Piotra Czajkowskiego i Dymitra Szostakowicza. Oprócz pieśni z akompaniamentem fortepianu zaprezentowanych zostało kilka typowych romansów rosyjskich z towarzyszeniem akordeonu, a były to prawdziwe perełki – utwory bardzo popularne w Rosji, a w Polsce mało znane. Autorami kompozycji są: Aleksander Dragomyżski, Mikołaj Glinka, Aleksander Warłamow oraz słynny śpiewak salonowy Aleksander Wertyński. 

„Panowała atmosfera wielkiego skupienia i zasłuchania. Inscenizacja, scenografia i oświetlenie budowały nastrój odpowiedni dla sentymentalnych ale nie pozbawionych też radosnych akcentów pieśni i romansów rosyjskich. Publiczność dała się uwieść tym teatralnym obrazom, wspaniale wykreowanym przez Laco Adamika i Barbarę Kędzierską. Wśród bardziej znanych utworów, pojawiły się także te niezwykle rzadkie, jak choćby pieśni Dymitra Szostakowicza czy cykl „Bez słońca” Modesta Musorgskiego.  Zróżnicowany repertuar dotykał tematów egzystencjalnych, nie pozbawionych słowiańskiej melancholii, równoważonej jednak elementami tanecznej zabawy” – powiedziała Katarzyna Oleś-Blacha, pomysłodawczyni i kierownik artystyczny projektu.

Koncert został entuzjastycznie przyjęty, a publiczność nagrodziła artystów gorącymi brawami.

Fragment recenzji:
„(…) Udało się stworzyć prawdziwy muzyczny spektakl, bo po raz pierwszy publiczność nie przerywała muzycznej akcji oklaskami po każdej pieśni. W pełni więc można było docenić dramaturgię wieczoru poświęconego tym razem rosyjskim pieśniom i romansom. Śpiewakom: Monice Korybalskiej, Iwonie Sosze, Karin Wiktor-Kałuckiej, Andrzejowi Lampertowi i Wołodymyrowi Pańkiwowi wspomaganymi przez pianistkę Olgę Tsymbaluk i akordeonistę Jacka Kopca udało się poprzez muzykę ewokować atmosferę bliską dramatom Czechowa, z ich smutkiem i tęsknotą, chorą duszą i niemożnością działania, ale też z tanecznym zapamiętaniem i wybuchem miłosnych uczuć. Artyści z wielką maestrią i wrażliwością ukazali całe piękno pieśni i romansów Czajkowskiego i Glinki, Dargomyżskiego i Rachmaninowa, Rimskiego-Korsakowa, Musorgskiego, Warłamowa, Szostakowicza i Wertyńskiego, a słuchacze przeżyli wieczór pełen wzruszeń”.                  
Anna Woźniakowska, portal Polska muza, 13.03.2017 


Informujemy, że w „Koncercie finałowym” w ramach  cyklu „PIEŚŃ - TEATR SŁOWA”, który obędzie się 16 czerwca 2017 nie wystąpi zapowiadana wcześniej maestra Ewa Podleś. Decyzja spowodowana jest  stanem zdrowia artystki i koniecznością podjęcia rehabilitacji. Program koncertu przekażemy Państwu w najbliższym możliwym terminie.