A A A
normalny kontrast | duży kontrast

„RYSZARD WAGNER NA POLSKICH SCENACH” – WYSTAWA FOTOGRAFII JULIUSZA MULTARZYŃSKEIGO

W „Galerii Opera” na Antresoli naszego teatru można oglądać wystawę pt. „Ryszard Wagner na polskich scenach” autorstwa Juliusza Multarzyńskiego, artysty - fotografika, który z wielką pasją i maestrią uwiecznia na swoich zdjęciach artystów opery i baletu. Ekspozycja składa się z fotografii z wszystkich wagnerowskich realizacji, które powstawały na polskich scenach operowych od 1988 roku, m.in. dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Teatru Wielkiego w Łodzi i Poznaniu, Opery Wrocławskiej, Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Opery Krakowskiej.

Oprócz zdjęć cennym elementem wystawy są plansze informacyjne. Znajdziemy tu kalendarium życia Ryszarda Wagnera, a także wiele ciekawostek, w tym informacje o związkach kompozytora z Polską. Dowiemy się o niezwykłej kompozycji – uwerturze „Polonia”, którą Wagner napisał będąc pod wrażeniem jedności i odwagi Polaków w czasie powstania listopadowego. 

Juliusz Multarzyński jest autorem licznych indywidualnych wystaw fotograficznych m.in. w Japonii, Niemczech, Norwegii, Rosji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Tajwanie i najważniejszych instytucjach kulturalnych w Polsce. Jego zdjęcia są publikowane w prasie polskiej i zagranicznej, wykorzystywane w plakatach, kalendarzach, książkach i encyklopediach oraz na okładkach płyt. Zdobywają nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach fotograficznych.

Wystawę można oglądać do 30 kwietnia br. podczas wszystkich spektakli w Operze Krakowskiej (na godzinę przed rozpoczęciem przedstawienia).

Przypomnijmy, że  „Tannhäuser” Wagnera  odbędzie się na deskach naszej sceny już 17 i 19 marca br.