A A A
normalny kontrast | duży kontrast

Viva Opera!

To był wieczór pełen wspomnień, wzruszeń, ciepłych słów i cudownej muzyki. Spotkanie „VIVA OPERA!” odbyło się we wtorek (28 marca br.) na Antresoli naszej Opery z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru i zgromadziło miłośników, przyjaciół i sympatyków krakowskiej sceny oraz krytyków, dziennikarzy i artystów. Bohaterkami wieczoru były damy polskiej scenografii – twórczynie niezapomnianych kostiumów i scenicznych wizji dla teatrów operowych i dramatycznych, a także dla filmu i teatru telewizji. Krystyna Zachwatowicz, Barbara Kędzierska i Zofia de Ines zostały odznaczone przez Dyrektora Bogusława Nowaka „Batutą Opery Krakowskiej”, nagrodą przyznawaną dla osób szczególnie zasłużonych dla naszego teatru. 

Wspominaliśmy niezwykłe kostiumy do spektaklu „Madama Butterfly” stworzone przez Krystynę Zachwatowicz w 1969 roku. Mogliśmy je zobaczyć dzięki zachowanym w Archiwum Opery Krakowskiej projektom i szkicom. O Krystynie Zachwatowicz z wielką atencją opowiadała Katarzyna Sanocka, kurator wystawy „Przestrzeń Opery i jednocześnie prowadząca spotkanie.

Barbara Kędzierska nie kryła wzruszenia, kiedy Dyrektor Bogusław Nowak dziękował za pasję i wielkie serce, jakie artystka wkłada w każdą realizację. Przyznała, że Opera Krakowska jest dla niej miejscem spełnienia, w którym praca jest radością i w którym zawsze jest wśród najlepszych przyjaciół.

 Zofia de Ines wspominała pracę nad niezwykłym przedstawieniem jakim był „Król Ubu” z 1993 roku, kiedy kostiumy tworzyła dosłownie na podwórku, przy starym gmachu Opery i Operetki. Dobroć, twórcza wrażliwość i pasja – za to wszystko dziękowaliśmy Zofii de Ines.

Szczególne podziękowania za trud i poświęcenie, aby wspaniałe wizje kostiumów zrealizować i zmaterializować przyjęli: kierownik Działu Technicznego naszej sceny – Weronika Kowalczyk, kierownik pracowni krawieckiej damskiej – Katarzyna Kłębczyk oraz męskiej – Ewa Dura, a także kierownik pracowni modniarskiej – Eulalia Szlachetka. 

Wieczór uświetnili swoim występem soliści Opery Krakowskiej: Katarzyna Oleś-Blacha, Wioletta Chodowicz, Tomasz Kuk, Michał Kutnik i Paula Maciołek – studentka Akademii Muzycznej w Krakowie, a także artyści Baletu naszej sceny, przy akompaniamencie Kristiny Kutnik. Zabrzmiały cytaty z oper, do których scenografię i kostiumy stworzyły bohaterki wieczoru. Podziwialiśmy artystów w kreacjach, dosłownie i w przenośni z „Wesela Figara”, „Carmen”, „Cyganerii” , „Rigoletta” i „Barona cygańskiego”. Wieczór upłyną w wspaniałej atmosferze, którą stworzyli miłośnicy teatru, wspólnie celebrując jego święto, przy kawałku pysznego tortu, przygotowanego przez Cukiernię Kameccy i lampce wina.