Centrum Szkolenia Artystów
Centrum Szkolenia Artystów
Centrum Szkolenia Artystów to projekt skierowany do młodych, debiutujących artystów (wokalistów, korepetytorów, dyrygentów i reżyserów, choreografów) absolwentów kierunków artystycznych, wokalno-aktorskich, dyrygentury Akademii Muzycznych lub innych uczelni wyższych kształcących w wyżej wymienionych dyscyplinach, którzy nie ukończyli 35. roku życia. W ramach projektu planowane jest przeprowadzenie w każdym roku otwartego naboru wyłaniającego najzdolniejszych artystów. Wyłonieni artyści, będą mieli możliwość debiutu na scenie Opery Krakowskiej w trakcie trwania sezonu artystycznego.
Koncepcja przedmiotowego projektu powstała w wyniku wieloletnich obserwacji, doświadczeń, badań i rozmów akademicko-managerskich i jest odpowiedzią na wynikający z powyższej analizy brak finalnego elementu kształcenia wybitnie uzdolnionych młodych artystów. Jak podkreślają pedagodzy, artyści i dyrektorzy teatrów operowych tylko zapewnienie takich niezbędnych warunków młodym, wybitnie utalentowanym wokalistom, korepetytorom, dyrygentom i reżyserom pozwoli w pełni zrealizować długoletni proces kształcenia akademickiego i przynieść wymierne efekty oraz zamierzone rezultaty.
Praktyka wykonawcza artystów na scenie stanowi istotny element ich rozwoju zawodowego, umożliwia doskonalenie różnych umiejętności m.in. pracę z orkiestrą, chórem, baletem z zawodowymi realizatorami takimi jak reżyser, choreograf czy scenograf. Szeroki wachlarz możliwości zapewnia artystom równomierny rozwój artystyczny. Odpowiednie zaplecze, które posiada instytucja, da szansę adeptom sztuk artystycznych na pełne zaangażowanie w codzienne życie teatru, uczestnictwo w próbach i spektaklach repertuarowych, premierach, co poza kształceniem indywidualnym, oferowanym przez uczelnie artystyczne daje możliwość praktycznego poznania zawodu i zdobycia niezbędnego doświadczenia. Podobne praktyki stosowane są od wielu lat w teatrach operowych na świecie. Realizowany przez Operę Krakowską od dwóch lat program Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Dyrygent - rezydent daje pewność w przeświadczeniu o właściwym kierunku podjęcia wyzwania w realizacji projektu. Obecnie obok Teatru Wielkiego Opery Narodowej, który przyjął inny od przedmiotowego projektu model kształcenia zawodowego rozwoju młodych artystów, nie ma w strukturach renomowanych polskich instytucji komórki umożliwiającej praktyczny rozwój młodego artysty.
Najważniejszym aspektem programu jest indywidualny rozwój artystyczny, tworzenie portfolio i promocja. Oznacza to, że Opera Krakowska będzie także pomagać artystom w budowaniu swojej kariery, ułatwi dostęp do dzieł i produkcji, które do tej pory były wyłącznie w obszarze długoletnich planów, a także pomoże w nawiązywaniu kontaktów w branży artystycznej. Artysta na przestrzeni sezonu artystycznego będzie mógł zbudować obszerne portfolio, które w dalszej karierze zawodowej będzie argumentem o przyznaniu danej roli i prezentowaniu swojego talentu szerokiej publiczności.
Centrum Szkolenia Artystów może stać się w przyszłości podstawą do utworzenia ogólnopolskiego programu, do którego będą mogły przystąpić inne polskie teatry operowe. Wspólne działanie nie tylko pomoże w praktycznym rozwoju młodych artystów, ale przyczyni się do integracji zawodowej środowiska operowego.
Opera Krakowska w swojej historii posiada już doświadczenie w zakresie edukacji artystycznej przy realizacji procesu przesłuchań do musicalu Kopernik autorstwa Tomasza Szymusia, czy operetki Karola Szymanowskiego Loteria na mężów, czyli narzeczony nr. 69. Niezwykle cenne doświadczenie pozwoliło na dopracowanie programu Centrum Szkolenia Artystów, które zakłada realizację wszystkich niezbędnych elementów koniecznych do osiągnięcia sukcesu przez przyszłych artystów.
Celem głównym Centrum Szkolenia Artystów jest umożliwienie aktywnego udziału artystom w środowisku artystycznym w Polsce i na Świecie:
- podniesienie umiejętności techniczno-wykonawczych uczestników,
- zbudowanie portfolio i repertuaru adekwatnego do umiejętności i predyspozycji uczestnika,
- wzbogacenie wiedzy na temat czym jest teatr operowy,
- kształtowanie indywidualnych osobowości w oparciu o identyfikację z instytucją,
- rozwijanie własnych predyspozycji wykraczających poza dotychczasowe umiejętności,
- pokonywanie własnych ograniczeń,
- kształtowanie świadomej prezencji scenicznej oraz artystycznej,
- kształtowanie postawy szacunku dla wartości uniwersalnych, takich jak: dobro, przyjaźń, tolerancja, krytyka konstruktywna,
- rozwijanie umiejętności poszukiwania i wykorzystania zdobytych informacji,
- wyrabianie odpowiedzialności za powierzone zadania w czasie trwania projektu.
- pracy z doświadczonymi śpiewakami operowymi, realizatorami i instrumentalistami,
- pracy z ruchem scenicznym z elementami tańca,
- praca z zespołem artystycznym - dyrygent, pianista, orkiestra, chór, balet, korepetytor
- zbudowanie rozpoznawalności w środowisku artystycznym,
- opracowania roli scenicznej z realizatorami
Wyłonione osoby podczas rekrutacji na podstawie regulaminu będą uczestniczyły w jednorocznym programie Centrum Szkolenia Artystów. Planowane rozpoczęcie programu wraz z rozpoczęciem sezonu operowego 2024/2025.