Elżbieta Penderecka (1947-2025)
Elżbieta Penderecka (1947-2025)
Z wielkim żalem informujemy, że 31 października br. zmarła Elżbieta Penderecka - wybitna działaczka oraz mecenas kultury.
Urodzona w Krakowie, studiowała fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednakże całe swoje życie poświęciła muzyce oraz promocji kultury w kraju i za granicą. Od 1965 roku prowadziła sekretariat swojego męża, wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego. W latach 1996-2000 była Przewodniczącą Rady Programowej Festiwalu Kraków 2000 – Europejskie Miasto Kultury. W 1997 roku zorganizowała pierwszy Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, który od tego czasu odbywa się rokrocznie - początkowo w Krakowie, a następnie w Warszawie. W 1998 roku zainicjowała Festiwal Krzysztofa Pendereckiego (organizowany w cyklu pięcioletnim), natomiast w 2003 roku powołała do życia Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, które przejęło organizację obu wymienionych festiwali.
Urodzona w Krakowie, studiowała fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednakże całe swoje życie poświęciła muzyce oraz promocji kultury w kraju i za granicą. Od 1965 roku prowadziła sekretariat swojego męża, wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego. W latach 1996-2000 była Przewodniczącą Rady Programowej Festiwalu Kraków 2000 – Europejskie Miasto Kultury. W 1997 roku zorganizowała pierwszy Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, który od tego czasu odbywa się rokrocznie - początkowo w Krakowie, a następnie w Warszawie. W 1998 roku zainicjowała Festiwal Krzysztofa Pendereckiego (organizowany w cyklu pięcioletnim), natomiast w 2003 roku powołała do życia Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, które przejęło organizację obu wymienionych festiwali.
Od 2024 roku była także członkinią Rady Artystyczno-Programowej Opery Krakowskiej. Za Jej wsparcie, zaangażowanie, wiedzę i pracę jesteśmy ogromnie wdzięczni. Rodzinie i Bliskim Pani Elżbiety składamy wyrazy głębokiego współczucia.
fot. Piotr Kucia