VI Konkurs Choreograficzno-Wykonawczy Studia Baletowego Opery Krakowskiej
VI Konkurs Choreograficzno-Wykonawczy Studia Baletowego Opery Krakowskiej
6 marca bieżącego roku, już po raz szósty, odbędzie się konkurs choreograficzny przeznaczony dla uczniów Studia Baletowego.
Celem konkursu jest szeroko pojęty rozwój artystyczny naszych podopiecznych, uwzględniający zarówno wykonawczy jak i twórczy aspekt nauczania.
W ślad za zeszłoroczną edycją, konkurs obejmuje także część wykonawczą, w której uczestnicy będą mogli wykonać fragmenty lekcji tańca klasycznego lub oryginalne choreografie z zakresu repertuaru. W części choreograficznej - jak co roku - prezentowane będą układy taneczne autorstwa uczniów.
W ślad za zeszłoroczną edycją, konkurs obejmuje także część wykonawczą, w której uczestnicy będą mogli wykonać fragmenty lekcji tańca klasycznego lub oryginalne choreografie z zakresu repertuaru. W części choreograficznej - jak co roku - prezentowane będą układy taneczne autorstwa uczniów.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
REGULAMIN KONKURSU
REGULAMIN VI KONKURSU CHOREOGRAFICZNO-WYKONAWCZEGO STUDIA BALETOWEGO OPERY KRAKOWSKIEJ
REGULAMIN VI KONKURSU CHOREOGRAFICZNO-WYKONAWCZEGO
STUDIA BALETOWEGO OPERY KRAKOWSKIEJ
6 marca 2022 r.
1. ORGANIZATOR
Organizatorem konkursu choreograficzno-wykonawczego jest Studio Baletowe Opery Krakowskiej.
2. CEL KONKURSU
Celem konkursu jest:
a) wspieranie rozwoju artystycznego uczniów Studia Baletowego Opery Krakowskiej,
w skrócie Studia, w dobie pandemii w warunkach ograniczonych możliwości stacjonarnego uczestniczenia w zajęciach.
b) rozwój kreatywności i wyobraźni ruchowej,
c) stworzenie możliwości indywidualnej interpretacji muzyki oraz materiału ruchowego różnych technik tańca przez dzieci i młodzież,
d) zachęcanie do podejmowania samodzielnych prób artystycznych związanych z tańcem oraz dostarczenie możliwości ich prezentacji.
3. UCZESTNICY
Konkurs jest adresowany do uczniów Studia.
4. KATEGORIE
A. CHOREOGRAFICZNE:
a) klasy młodsze: I, II, III
b) klasy średnie: IV, V, VI
c) klasy starsze: VII, VIII, IX, Dyplomowa
O zakwalifikowaniu do danej kategorii decyduje klasa Studia, do której uczęszcza uczestnik
B. WYKONAWCZE:
klasy młodsze:
a) klasa I
b) klasa II
c) klasa III
klasy średnie
d) klasa IV
e) klasa V
f) klasa VI a i VI b
klasy starsze
g) klasa VII
h) klasa VIII
i) klasa IX
j) klasa Dyplomowa
5. OGÓLNE ZASADY:
a) W związku z tym, że konkurs jest organizowany w okresie pandemii Covid-19 warunkiem przystąpienia do konkursu jest zapoznanie się i zaakceptowanie regulaminu sanitarnego, który stanowi załącznik nr 1.
b) Konkurs jest adresowany do dzieci i młodzieży.
c) Przystąpienie do konkursu jest dobrowolne.
d) Uczeń może przystąpić do części choreograficznej lub do wykonawczej a także do obu z nich.
e) Warunkiem zorganizowania części wykonawczej jest możliwość stacjonarnego przeprowadzenia konkursu. Jeżeli z uwagi na warunki pandemiczne będzie to niemożliwe odbędzie się jedynie część choreograficzna w wersji online.
CZĘŚĆ CHOREOGRAFICZNA:
a) Uczeń prezentuje jeden utwór konkursowy we własnej choreografii i w dowolnej technice. Utwór ten nie może być wcześniej nigdzie prezentowany.
b) Uczeń może, ale nie musi, być wykonawcą konkursowej etiudy choreograficznej.
c) W konkursowym układzie choreograficznym może wziąć udział od 1 do 5 wykonawców, rekrutujących spośród uczniów Studia.
d) Czas trwania etiudy musi mieścić się w ramach czasowych od 1:30 do 3:00 minut.
e) Gotowy podkład muzyczny należy dostarczyć do organizatora na nośniku CD w formacie MP3, opis: imię i nazwisko choreografa, klasa, tytuł kompozycji w nieprzekraczalnym terminie do 20 lutego 2022 r.
f) Utwory muzyczne używane jako podkład do etiudy choreograficznej nie mogą zawierać słów obraźliwych i wulgaryzmów. W przypadku naruszenia tego punktu regulaminu prezentacja zostanie przerwana a uczestnik zdyskwalifikowany. Zaleca się korzystanie z muzyki klasycznej.
g) Język ruchowy używany w konkursowej etiudzie choreograficznej nie może zawierać elementów wulgarnych lub obraźliwych. W przypadku naruszenia tego punktu regulaminu prezentacja zostanie przerwana a uczestnik zdyskwalifikowany.
h) Konkursowa choreografia nie może zawierać wyraźnych cytatów z choreografii klasycznych oraz przedstawień baletowych. W przypadku stwierdzenia naruszenia tego punktu regulaminu uczestnik zostanie zdyskwalifikowany.
i) W przypadku organizacji konkursu online należy układ konkursowy dostarczyć w formie nagrania filmowego w formacie MP4 na płycie DVD lub poprzez plik przesłany na adres mailowy studio.opera@wp.pl .
j) W przypadku gdy konkurs odbędzie się w formie stacjonarnej nie będzie możliwości uczestniczenia w nim w trybie online.
CZĘŚĆ WYKONAWCZA:
a) Uczeń przystępuje do części wykonawczej konkursu wraz z innymi uczniami ze swojej klasy.
b) Uczeń wykonuje przygotowany wcześniej materiał lekcyjny, ułożony i przekazany przez pedagoga klasy.
c) Obowiązkowy zakres prezentowanych ćwiczeń obejmuje materiał z aktualnie przerabianej klasy. Każda klasa prezentuje się osobno, przy czym ocena konkursowa obejmuje 3 kategorie łączne, podobnie jak w przypadku części choreograficznej.
d) Wyłonienie laureatów odbywa się wg. poniższych etapów:
- etap pierwszy – eliminacje,
- etap drugi – ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i prezentacja finalistów każdej kategorii połączona z przedstawieniem nagrodzonych choreografii.
W zależności od ilości zgłoszeń Organizator zastrzega sobie prawo umożliwiające przeprowadzenie eliminacji wstępnych na poziomie klasowym przy udziale pedagoga prowadzącego daną technikę tańca, a także rezygnację z prezentacji galowej, lub przeniesienie jej na inny, późniejszy termin.
e) Udział w konkursie jest równoznaczny z zaakceptowaniem warunków technicznych i lokalowych, jakimi dysponuje Organizator.
f) Oceny uczestników konkursu dokona powołane przez Organizatora Jury, w skład którego wejdą specjaliści z zakresu tańca.
g) Jury dokona oceny etiud choreograficznych w skali 0-10 punktów oparciu o kryteria artystyczne:
· dobór repertuaru,
· zamysł choreograficzny i jego realizacja,
· dobór tła muzycznego i jego współistnienie z choreografią,
· dobór kostiumów i rekwizytów,
· kompozycja przestrzenna,
· technika tańca,
· ogólny wyraz artystyczny,
· oryginalność doboru środków artystycznych.
h) Jury dokona oceny prezentacji wykonawczych w skali 0-10 punktów oparciu o kryteria:
· opanowanie techniczne przygotowanego materiału
· pamięć ruchowa i koordynacja
· wyraz artystyczny
i) Jeżeli oceniane kryteria artystyczne etiudy choreograficznej są niezgodne z podanym w formularzu zgłoszeniowym, uczestnik podlega dyskwalifikacji.
j) Werdykt Jury jest ostateczny i niepodważalny.
k) Do dyspozycji uczestników konkursu zostanie oddana w celach ćwiczebnych sala baletowa w terminach i miejscach podanych w osobnym komunikacie, wraz z opiekunem sali wyznaczonym spośród pracowników Studia. Skorzystanie z sali jest możliwe po wcześniejszym złożeniu Formularza Zgłoszeniowego oraz zapisie z podaniem terminu i godziny. Zapis na skorzystanie z sali należy zgłosić mailowo na adres: studio.opera@wp.pl.
l) Sprawy nieujęte w Regulaminie konkursu rozstrzyga Organizator.
m) W przypadku, gdy sytuacja pandemiczna nie pozwoli na zorganizowanie V Konkursu w trybie stacjonarnym, eliminacje odbędą się online. Cześć wykonawcza nie odbędzie się, zaś udział w części choreograficznej będzie wymagał dostarczania Jury nagranego materiał filmowego w formacie MP4 na – płycie DVD lub poprzez plik przesłany na adres mailowy studio.opera@wp.pl .
6. FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
a) Warunkiem dopuszczenia do konkursu jest złożenie prawidłowo wypełnionego Formularza Zgłoszeniowego oraz muzyki do Organizatora w nieprzekraczalnym terminie 20 lutego 2021 r. i skonsultowanie pracy konkursowej z wybranym nauczycielem Studia oraz podpisanie deklaracji zapoznania się i przestrzegania regulaminu sanitarnego.
b) Formularz jest dostępny w sekretariacie Studia oraz na stronie internetowej Opery Krakowskiej http://www.opera.krakow.pl/pl/edukacja/studio-baletowe oraz na stronie Studia na Facebook’u.
c) Organizator zastrzega sobie prawo niedopuszczenia do dalszego etapu konkursu uczestników, którzy nie złożą w terminie prawidłowo wypełnionego formularza.
7. TERMINY I MIEJSCA
a) Etap I
Sala przy ul. św. Tomasza 37, 6 marca 2022 (niedziela), godz. 10.30-15.30
część wykonawcza i część choreograficzna z podziałem na kategorie: dziecięcą, juniorów i seniorów
część wykonawcza i część choreograficzna z podziałem na kategorie: dziecięcą, juniorów i seniorów
b) Etap II
Sala przy ul. św. Tomasza 37, 6 marca 2022 ( niedziela), godz. 16.45 – ogłoszenie wyników
c) Gala laureatów
Sala przy ul. św. Tomasza 37, 6 marca 2022 (niedziela) godz. 17.00
d) Opcjonalny etap wstępny – według ustaleń Pedagogów w poszczególnych grupach w terminie do 27 lutego 2022 r.
Sala prób baletu przy ul. św. Tomasza 37
Konkurs odbędzie się w budynku Baletu Opery Krakowskiej przy ul. św. Tomasza 37.
Z uwagi na ilość zgłoszonych uczestników godziny eliminacji mogą ulec zmianie.
8. AKREDYTACJA
a) Koszt akredytacji za udział w eliminacjach wynosi 35 zł (słownie: trzydzieści pięć złotych) od każdego z uczestników, przeznaczona na pokrycie kosztów związanych z organizacją konkursu oraz zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego uczestników (dezynfekcja).
b) Opłata będzie pobierana przy składaniu Formularza Zgłoszeniowego.
c) Opłatę można wpłacić przelewem na konto Studia Baletowego. W takim przypadku należy potwierdzenie wpłaty dołączyć do Formularz Zgłoszeniowego.
d) Do odbioru Formularza Zgłoszeniowego oraz pobierania opłaty akredytacyjnej będą wyznaczone osoby spośród pracowników Studia.
9 . PRAWA AUTORSKIE
Biorąc udział w konkursie uczestnik udziela Operze Krakowskiej niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na wykorzystanie nagrań i zdjęć w celach archiwalnych, marketingowych oraz dydaktycznych zgodnie z Oświadczeniem podpisywanym przy zapisie do Studia (dotyczącym nieodpłatnych występów scenicznych, przetwarzania danych osobowych w rozumieniu ustawy z dnia 10 maja 2018 r. – o ochronie danych osobowych, Dz. U. Nr 2018 poz.1000 – oraz rejestracji i udostępniania wizerunku dziecka w ramach działa archiwizacyjnych
i marketingowych Opery Krakowskiej).
10. NAGRODY
a) Choreografie oraz prezentacje które otrzymały najwyższą punktację otrzymują I, II i III nagrodę w każdej kategorii.
b) Przyznana będzie nagroda Kierownika Studia.
c) Możliwe jest przyznanie nagród pozaregulaminowych.
Zarządzenie Dyrektora Naczelnego Opery Krakowskiej
Zarządzenie nr 3/2022
Dyrektora Naczelnego Opery Krakowskiej
z dnia 14 lutego 2022 r.
w sprawie zasad organizacji VI Konkursu Choreograficzno-Wykonawczego Studia Baletowego Opery Krakowskiej.
§ 1
Organizatorem Konkursu Choreograficznego jest Studio Baletowe Opery Krakowskiej.§ 2
Konkurs odbędzie się w dniu 6 marca 2022roku w budynku Baletu Opery Krakowskiej
w Krakowie przy ul. św. Tomasza 37.
§ 3
Koszt akredytacji uczestnika (wpisowe) za udział w Konkursie wynosi 35 zł.
Opłaty akredytacyjnej należy dokonać do 20 lutego 2022 r.
Wpłata może być dokonana:
- u Organizatora Konkursu,
- w formie przelewu na konto: 56 1020 2892 0000 5502 0564 8094
§ 4
Uczestnicy konkursu w terminie do 20 lutego 2022 r. zobowiązani są do:
- dostarczenia do Organizatora Konkursu prawidłowo wypełnionego Formularza Zgłoszeniowego (załącznik nr 2 do Zarządzenia),
- dostarczenia nagrania muzyki,
- skonsultowania pracy konkursowej z wybranym nauczycielem Studia.
§ 5
Szczegółowe zasady Konkursu określa Regulamin Konkursu Choreograficzno-Wykonawczego Studia Baletowego Opery Krakowskiej, stanowiący załącznik nr 1 do Zarządzenia.
Bogusław Nowak
Dyrektor Naczelny Opery Krakowskiej
REGULAMIN SANITARNY DLA UCZNIÓW I PEDAGOGÓW STUDIA BALETOWEGO
ZAŁĄCZNIK NR 1
REGULAMIN SANITARNY DLA UCZNIÓW I PEDAGOGÓW STUDIA BALETOWEGO PODCZAS
VI KONKURSU CHOREOGRAFICZNO-WYKONAWCZEGO
- Na terenie Opery Krakowskiej oraz w budynku baletu przy ul. św. Tomasza 37) mogą przebywać wyłącznie uczniowie Studia Baletowego będący uczestnikami Konkursu, Członkowie Jury, wyznaczeni pedagodzy Studia oraz pracownicy administracji Studia. Kierownik Studia przekaże Koordynacji Pracy Artystycznej oraz Administracji Opery imienne listy osób biorących udział w konkursie.
- Osoby nie biorące udziału w konkursie mogą przebywać na terenie budynku jedynie po wcześniejszym uzgodnieniu w celu: opieki nad uczestnikami oraz pomocy logistycznej.
- Uczestnicy konkursu mają obwiązek skontrolowania temperatury na godzinę przed planowanym przybyciem na teren Opery Krakowskiej. Jeżeli pomiar wskazuje podwyższoną temperaturę, należy pozostać w domu. Stan choroby wyklucza możliwość udziału w Konkursie.
- Konieczne jest zachowanie podwyższonych zasad bezpieczeństwa:
a) należy często myć i dezynfekować ręce,
b) każda osoba musi mieć swój płyn do dezynfekcji rąk,
c) korzystanie z natrysków jest zabronione,
d) nie wolno używać windy,
e) należy zachować odległość 1,5 metra w ciągach komunikacyjnych,
f) zmieniając miejsce przebywania należy zasłaniać nos i usta przy pomocy maseczki.
g) Uczestnicy Konkursu mogą przebywać jedynie w wyznaczonych dla siebie garderobach (garderoba Studia, siłownia, garderoby baletu) oraz na Sali baletowej podczas eliminacji danej kategorii.
h) obecność w budynku jest ograniczona do 1 godziny przed planowanym rozpoczęciem eliminacji danej kategorii , podczas czasu trwania eliminacji oraz 30 minut po ich zakończeniu,
i) zostawianie w garderobach rzeczy osobistych jest zabronione,
j) podczas zajęć należy przestrzegać obowiązku zachowania bezpiecznych odległości (dystans między uczniami 1,5m) oraz obowiązujących rygorów sanitarnych. - Na terenie obiektu nie mogą przebywać jedynie wyznaczeni opiekunowie uczestników.
- Uczestnicy, pedagodzy, opiekunowie i członkowie Jury przed rozpoczęciem Konkursu zobowiązani są do złożenia stosowanego oświadczenia o braku przeciwskazań do udziału w konkursie uwzględniającego wymogi w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii Covid-19.