Cookies Ta strona wykorzystuje pliki cookies (niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika) m.in. do analizy statystycznej ruchu, dopasowania wyglądu i treści strony do indywidualnych potrzeb użytkownika). Pozostawiając w ustawieniach przeglądarki włączoną obsługę plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Repertuar RepertuarEN

"Ariadna na Naxos" - konferencja prasowa

"Ariadna na Naxos" - konferencja prasowa

W związku z premierą opery Richarda Straussa Ariadna na Naxos w Operze Krakowskiej w dniu 14 października br. o godz. 13:30 odbyła się konferencja prasowa. W panelu dyskusyjnym wzięli udział realizatorzy spektaklu: Ido Ricklin (reżyseria), José Maria Florêncio (kierownictwo muzyczne), Simon Lima Holdsworth (scenografia) oraz wykonawcy głównych ról: Natalia Rubiś (Primadonna/Ariadna), Hila Fahima (Zerbinetta) oraz Szymon Komasa (Arlekin).
Artyści podzielili się z zebranymi swoimi przemyśleniami o pracy nad realizacją spektaklu. Ido Ricklin starał się połączyć - zgodnie z zamysłem kompozytora - dwa obce sobie światy: sztuki wysokiej oraz błahej rozrywki rodem z komedii del’arte. Reżyser stwierdził, że z pozoru jest to “przepis na katastrofę”, jednakże działania twórcze często polegają na łączeniu ze sobą odmiennych części. Za przykład takiego spawania ze sobą różnych jakości można uznać operę i konkurs Eurowizji. 
Ricklin także pozytywnie ocenił współpracę z krakowskim zespołem podkreślając jego kreatywność oraz chęć do perfekcyjnego przygotowania spektaklu. 

Dla José Marii Florêncio praca nad operą Straussa to ogromny przywilej, ale i wyzwanie, bowiem partytura Ariadny jest bardzo trudna zarówno dla wykonawców, dla orkiestry, dla reżysera, jak i dla dyrygenta. Według Florêncio fabuła opery przedstawia walkę pomiędzy marzycielem a całym światem, w którym każdy chce ugrać coś dla siebie. Dyrygent podkreślił, że współpraca z Ido Rickilinem jest bardzo dobra i opiera się na dużym zrozumieniu procesu produkcji oraz potrzeb muzyków. Według niego Ariadna będzie bogatą i dopracowaną wokalnie, scenograficznie i kostiumowo produkcją. “Dopilnuję, by premiera była najsłabszym z wszystkich spektakli. Każdy następny będzie tylko lepszy”.

Simon Lima Holdsworth przyznał, że zaprojektowanie scenografii do tego spektaklu było dla niego trudne, ponieważ w końcowej fazie musiał scalić w jeden harmonijny świat kompletnie odmienne od siebie dekoracje sceny z obu części opery. Efekt zobaczymy już 17 października.


Wykonawcy głównych ról opowiedzieli natomiast nieco o granych przez siebie postaciach. Dla Hili Fahimy Zerbinetta to taka “równa babka w różowych okularach, która niesie w sobie duże doświadczenie życiowe”. Szymon Komasa jest bardzo zadowolony ze współpracy z Ido Ricklinem. Uważa, że reżyser ma bardzo dobre pomysły, ale też daje artystom dużo swobody w kreowaniu postaci. Komasa podkreślił, że “Ariadna” jest produkcją dowcipną, odważną i bardzo filmową, nie pozostawi też widzów obojętnymi. Dla Natalii Rubiś rola Ariadny to kamień milowy na ścieżce jej kariery wokalnej, zaś sam spektakl jest jednym z najciekawszych, w jakich bierze udział. Artystka stwierdziła, że poziom wykonawczy pomiędzy obiema obsadami jest niezwykle wyrównany i zachęca, by zobaczyć “oba casty”.

Konferencję poprowadził Dyrektor Opery Krakowskiej Piotr Sułkowski, który przy okazji zapowiedział kolejne nowe spektakle w tym sezonie artystycznym: Amahl i nocni goście  pod koniec listopada 2025, a w przyszłym roku Tosca, Wiedeńska krew oraz Requiem (premiera baletowa). Sezon zostanie zakończony kolejną edycją Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej. Dyrektor Sułkowski zapowiedział także liczne repertuarowe niespodzianki, które ujawni w odpowiednim czasie.

Materiały pokonferencyjne